FAIL (the browser should render some flash content, not this).
 


Nuo šiol asmenys galės teikti grupės ieškinius

Galimybė pažeistus asmenų privačius interesus ginti grupės ieškiniu užtikrins labiau pažeidžiamų asmenų teisę į teisminę gynybą ir sumažins teismų darbo krūvį. Ši galimybė įteisinta šiandien Seimo posėdyje priėmus Teisingumo ministerijos pateiktą Civilinio proceso kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymą.

Iki šiol Civilinio proceso kodeksas nesudarė sąlygų funkcionuoti grupės ieškinio institutui, todėl tokių ieškinių nagrinėjimas praktiškai nebuvo įmanomas.

Kad toks reguliavimas yra būtinas, akivaizdu iš vis augančio skaičiaus atvejų, kai dėl identiškų aplinkybių į teismus kreipiasi daug pavienių asmenų. Įteisinus grupės ieškinius ne tik efektyviau ginsime tokių ieškovų interesus, bet ir sumažinsime civilinio proceso sąnaudas atsakovui bei pačiai valstybei“, – pabrėžia teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Grupės ieškinio įteisinimas leidžia ginti pažeistus asmenų privačius interesus, kuomet keli ieškovai tam pačiam atsakovui kelia tapačius reikalavimus. Po pataisų priėmimo asmenų teisė į teisminę gynybą bus užtikrinta efektyviau, nes grupės ieškiniu gali būti apginti interesai ir tų asmenų, kurie patys nepradėtų teisminio bylinėjimosi dėl finansinių, patirties stokos, laiko trūkumo ar kitų priežasčių.
„Tarp dažniausiai pasitaikančių atvejų, kai galėtų būtų inicijuojamas grupės reiškinys yra bylos dėl darbo sąlygų, neišmokėto darbo užmokesčio, taip pat ieškiniai susiję su netinkamu turizmo paslaugų teikimu, ar parduotų bilietų kainos kompensacijomis už neįvykusius renginius“, – sako J. Bernatonis.

Iki šiol tokiais atvejais teismai apkraunami dešimtimis ar šimtais iš esmės identiškų bylų, kurias teismas turėtų išnagrinėti atskirai. Dėl to neracionaliai naudojami žmogiškieji, laiko ir finansiniai ištekliai, ilginamas bylų nagrinėjimas, didinamas teismų darbo krūvis. Grupės ieškinio įteisinimas iš esmės išspręs šias problemas, todėl sumažės valstybės išlaidos, reikalingos teismų išlaikymui. Taip pat mažės ir atsakovo sąnaudos, nes atsakovas dalyvaus viename teismo procese, o ne keliuose ar net keliolikoje.

Nuo šiol nustatyta, kad grupės ieškinį galės teikti ne mažesnės kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų grupės. Jų vardu teisminiame procese turės dalyvauti grupės paskirtas atstovas. Grupės atstovu galės būti ir asociacijos ar profesinės sąjungos, jei ginčas bus susijęs su jų veiklos tikslais.

Prie grupės ieškinio norintys prisidėti asmenys turės įstatyme nustatyta tvarka pareikšti prašymą būti įtrauktais į procesą. Jie galės pasitraukti iš grupės iki jos galutinio suformavimo, taip pat - jei nesutiks su grupės daugumos ketinimu atsisakyti ieškinio ar sudaryti su atsakovu taikos sutartį. Šiais atvejais jie nepraras teisės pateikti individualų ieškinį. Tačiau po to, kai sprendimas bus priimtas, jis taps privalomas visiems grupės nariams.

Išsamiau su įstatymo projektu galima susipažinti internete.


Nuorodos:
LR Teisingumo Ministerija